11
views
0
recommends
+1 Recommend
1 collections
    0
    shares
      • Record: found
      • Abstract: found
      • Article: found
      Is Open Access

      Bizalom a felsőoktatásban Translated title: Trust in Higher Education

      research-article
      * ,
      Educatio
      Akadémiai Kiadó
      bizalom, reputáció, felsőoktatás, Magyarország, trust, confidence, reputation, higher education, Hungary

      Read this article at

      ScienceOpenPublisher
      Bookmark
          There is no author summary for this article yet. Authors can add summaries to their articles on ScienceOpen to make them more accessible to a non-specialist audience.

          Absztrakt:

          A bizalom nem pusztán általános szervezeti-közösségi szempontból érinti a felsőoktatást. A hallgatók továbbtanulási motivációiban, a fenntartók és az állami irányítás szervezeti megoldásaiban és az egyéni, illetve finanszírozási döntésekben jelentős szerepe van a bizalomnak, így azok konkrétan befolyásolják az egyetemi működést, irányítási és pénzügyi szempontból egyaránt. A tanulmány empirikus kutatások alapján elemzi, hogy a magyar felsőoktatást jelentős közbizalom övezi, a nemzetközi kitekintés pedig jelzi, hogy a társadalom politikai polarizációja kihathat az egyetemek megítélésére is, amint ez az USA-ban történt. A továbbtanulási adatok elemzése a hallgatói bizalom stabilitását bizonyítja, miközben a felsőoktatás-politika orientáló prioritásainak elfogadása csak részben jellemző a jelentkezőkre. A bizalom elvének érvényesülése a felsőoktatási irányításban hatékonyabb megoldásokhoz vezet, mint a bürokratikus és a bizalmatlanságon alapuló túlszabályozás, amit egy alternatív modell bemutatásával is szemléletet a tanulmány.

          Abstract:

          Trust does not only affect higher education from a general organizational-community perspective. Students’ motivation for higher education, organizational solutions promoted by maintainers and policy-makers and mechanisms have a direct impact on university performance, even at a ‘material’ level. Based on empirical research, this study analyzes that Hungarian higher education has high level of public confidence, but that the international outlook indicates that the political polarization of society may also affect the perception of universities, as happened in the USA. The analysis of higher education admission and application data demonstrates the stability of student demand, while the acceptance of higher education policy priorities is only partially affects applicants. The application of the principle of trust in higher education management leads to more effective solutions than bureaucratic and mistrust-based overregulation, which is also illustrated by an alternative model.

          Related collections

          Author and article information

          Journal
          Educatio
          Akadémiai Kiadó
          1216-3384
          December 2018
          : 27
          : 4
          : 640-656
          Affiliations
          [1] ELTE 1064 Budapest, Izabella u. 46.
          Author notes
          [*]

          Corresponding author; ELTE, 1064 Budapest, Izabella u. 46.; gyorgy.fabri@ 123456ppk.elte.hu

          Article
          10.1556/2063.27.2018.4.7
          6ec025fe-cb52-4432-9749-bfecc5cea335
          © 2018 Szerző(k)/The Author(s)

          This is an open-access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution 4.0 International License, which permits unrestricted use, distribution, and reproduction in any medium, provided the original author and source are credited, a link to the CC License is provided, and changes – if any – are indicated. (SID_1)

          History
          Page count
          Pages: 17
          Categories
          Bizalom – Tanulmányok/Trust – Studies
          Custom metadata
          1

          Evolutionary Biology,Medicine,Psychology,Educational research & Statistics,Social & Behavioral Sciences
          bizalom,trust,confidence,Hungary,felsőoktatás,higher education,reputáció,Magyarország,reputation

          Comments

          Comment on this article